حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آبیاری قطره ای ثقلی (آبیاری قطره ای بدون پمپ)

آبیاری ثقلی

معرفی :

آبياری قطره ای ثقلی یه روش جديد آبیاریه كه تو اون به جای تامین فشار با پمپ، انرژی لازم از اختلاف ارتفاع سطح آب در ابتدا و انتهای مزرعه بدست میاد.

مقدار كلی انرژی مورد نياز اين سيستمها بين ۱ تا ۳ متر ارتفاع آبه که با قرار دادن یه مخزن با حجم مناسب روی یک سکو با ارتفاع مناسب قابل تامینه، میگن براي مزارع تا صد هكتارم جواب میده ولی من موافق نیستم. به نظرم این روش مناسب زمین های کوچیکه، من به شخصه باغ ۸ هکتاری پسته که با این روش آبیاری رو میشد رو ارزیابی کردم، نتیجش مطلوب بود. (کشت و صنعت مگسال-قزوین)

اگر منبع اصلي تامين آبمون چاه باشه ميشه از فشار پمپ چاه اين ارتفاع را به راحتی تامین کرد و اگر منبع تامین آبمون آب سطحی باشه باید خط انتقال آب طوری از بالا دست طراحی بشه که این ارتفاع ۲ تا ۳ متری بالای زمین تامین بشه، اینطوری از پمپاژ اضافه جلوگیری میشه.

لوله های مورد استفاده تو این سیستم ها با توجه به فشار كار بسيار پايين شون میتونه کاملا با لوله های مورد استفاده تو آبیاری تحت فشار متفاوت باشه یعنی میشه از لوله هاي با PN كمتر استفاده کرد. استفاده از فيلتر آب و كوددهی مخصوص هم تو این سیستم ها قابل طراحيه است.

آبیاری ثقلی

اما بهترین قسمت این این سیستم ها چیه؟ اینکه میشه تو این سیستم ها از نوع خاصی قطره چکان به اسم میکروتیوپ یا لوله ها ماکارونی استفاده کرد که روزنه های خیلی بزرگ و در نتیجه گرفتگی خیلی خیلی کمی دارن این سیستم با ای شرایط حتی تو استان قم هم گرفتگی نداشته. (کشت و صنعت جماران-قم)

حالا با هم یه سری از مزایا و معایب این سیستم ها رو مرور میکنیم:

مزایا

 1. عدم گرفتگی قطره چکان ها: همونطوری که بالا هم گفتم به خاطر استفاده از نوع خاصی قطره چکان با روزنه های بزرگ مشکل گرفتگی نداره اغلب.
 2. سهولت استفاده در زمین های کوچک: میدونیم هزینه های ایستگاه و پمپاژ و کنترل مرکزی آبیاری قطره ای اغلب برای زمین های کوچک تر از ۴-۵ هکتار مقرون به صرفه نیست که تو این سیستم ها به خاطر حذف پمپ و هزینه تامین انرژی کاملا مقرون به صرفه است.
 3. مقرون به صرفه بودن: یکی از دلایل مقرون به صرفه بودن رو تو مورد قبل گفتم، دلیل دیگه اینه که این سیستم چون با فشار خیلی خیلی کم کار میکنه میشه در اون از لوله و اتصالات با PN پایین تر و در نتیجه  ضخامت و هزینه کمتر استفاده کرد.
 4. بهبود عملکرد: تو یه زمین کوچیک در مقایسه با آبیاری سنتی بخاطر استفاده تریجی و یکنواخت آب کیفیت و کمیت محصول بالا میره.
 5. تحمل نسبت شوری: میدونیم آبیاری قطره ای به خاطر این که همیشه غلظت نمک اطراف ریشه رو در حد قابل تحمل نگه میداره خیلی بهتر از آبیاری سنتیه و آبیاری قطره ای ثقلی هم این مزیت رو داره.
 6. آبیاری قطره ای ثقلی

  معایب

  1. یکنواختی در این روش در مقایسه با روش های آبیاری قطره ای معمول پایین تر است (به ویژه در زمین هایی که مسطح نشده اند یا شیب مناسبی ندارند). زیرا به شدت تحت تاثیر شیب و ناهمواری قرار میگیرد.
  2. این روش بیشتر مناسب زمین های کوچک است و در مورد زمین های با وسعت زیاد قابل توصیه نیست.

   منبع: http://arvandco.blogfa.com/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
X